International Honours

St Peter's School

International Honours

International Honours

WORLD ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS

YEAR

NAME

NATION

CREW

RESULT

VENUE

1998

Helen Austin

Great Britain

Coxless IV

5th

Ottesheim, Austria

2004

Tina Stiller

Great Britain

Double Scull

9th

Banyoles, Spain

2005

Tina Stiller

Great Britain

Quad Scull

Bronze

Brandenburg, Germany

2005

Alastair MacLeod

Great Britain

Coxless IV

Bronze

Brandenburg, Germany

2005

Rory Robertson

Great Britain

Eight

8th

Brandenburg, Germany

2007  

Rory MacLeod 

Great Britain

Eight

7th

Beijing, China

2011

Adam Janes

Great Britain

MJ4-

10th

Dorney Lake, Eton, UK


 

COUPE DE LA JEUNESSE
(EUROPEAN JUNIOR ROWING CHAMPIONSHIPS)


NAME

NATION

CREW

DAY1

DAY2

VENUE

1998

Andrew Dangerfield

Great Britain

Single 

6th

Bronze

Candia, Italy

1998

Gemma Bentham

Great Britain

Coxless pair

Bronze

Silver

Candia, Italy

1999

Gemma Bentham

Great Britain

Coxless pair

Gold

Gold

Cork, Ireland

2003

Dan Janes

Great Britain

Quad scull

7th

4th

Hazewinkel, Belguim

2004

Dan Janes

Great Britain

Quad scull

4th

4th

Ravenna, Italy

2006

Rory MacLeod

Great Britain

Eight

5th

Silver

Groeningen, Holland

2008

Rebecca Sparling 

Great Britain

Spare pair

1st

1st

Cork, Ireland

 

HOME INTERNATIONAL REGATTA

YEAR

NAME

NATION

CREW

RESULT

VENUE

1999

Helen Austin 

England

Coxless pair

Gold

Cork, Ireland

2004

Hannah Thomas

Wales

Single

Bronze

Nottingham, England

2004

Hannah Thomas

Wales

Quad scull

Silver Silver

Nottingham, England

2005

Hannah Thomas

Wales

Single

Gold Gold

Cardiff, Wales

2005

Hannah Thomas

Wales

Double scull

Gold

Cardiff, Wales

2008 

Dan Lewis

England

Coxed IV 

Bronze  

Cardiff, Wales

2008 

Alastair Springgay

England

Coxed IV & 8

Bronze

Cardiff, Wales

2008 

Jamie Turner

England

Coxed IV

Bronze

Cardiff, Wales

2009    

Jess Fitzpatrick 

England

Eight

Gold      

Nottingham, England

2010

Adam Janes

England

Eight

Gold

Cork, Ireland

 

ANGLO-FRENCH JUNIOR 16 MATCH

YEAR

NAME

NATION

CREW

RESULT

VENUE

2004

Rosie Gaunt 

Great Britain

Single scull

2nd

Vitre, France

 

GHENT JUNIOR INTERNATIONAL REGATTA, BELGIUM

YEAR

NAMES

EVENT

DAY1

DAY2

2003

W. Eastwood, D. Janes

Double scull

Silver

Silver

2003

D. Janes

Single scull

Silver

Bronze

2003

N. Baldry

Women’s Single

Bronze


2004

N. Howard, W. Eastwood

Double Scull

Bronze


2004

D. Janes

Single Scull

Silver


2004

J. Clark, D. Janes, N. Howard, W. Eastwood

U-23 Quad

Bronze

Bronze

2005

K. Stiller

Women’s Double 

Gold


2005

K. Stiller

Women’s Single


Silver

2005

K. Stiller

Women’s Double

Silver


2005

J. Clark, J. Clark, J. Knox, R. Robertson, M. Denison, R. MacLeod, A. MacLeod, P. Rulf, T. Binns

Men’s Junior VIII


Bronze

2006

R. MacLeod

Coxless Pair

Bronze

Gold

2006

D. Cook, R. Dobinson

Men’s Open VIII

Bronze


2006

R. MacLeod

Coxless Four

Silver

Gold

2006

R. Swan, R. Lum, H. Law, P. Rulf, T. Binns

Coxed Four

Silver


2006

D. Cook

Men’s Quad


Bronze

2007

R. MacLeod 

Coxless Pairs 

Gold

Silver

2008  

R. Sparling 

Double scull 

Silver


2008

R. Sparling, J. Fitzpatrick, L. Buss 

Coxless Four 

Gold

Silver

2008

C. Brown, R. Fletcher, F. Binnian, A. Aiken

Coxless Four

Silver


2008

R. Sparling, J. Fitzpatrick, L. Buss, C. Brown, R. Fletcher, J. Clark, F. Binnian, A. Aiken

Women’s Senior VIII 

                 Silver           


2010  

R. Wells, A. Janes 

J16 Coxless Four

Silver 

Gold

2011

P. Liu, R, Wells, J.Cho, K. Liu, A, Janes

J18 Coxed Four 

Gold 

 

2011

A. Janes

J18 Single 

 

Silver 

2012

C. Andrews, S. Philpott, D. James, A. Payne, E. Gray

J16 Coxed Four

 

Bronze

2012

H. Burke

Women's J16 Single Scull

 

Silver 

2012

 

J18 VIII

Silver 

 

2012

A. Stephenson, O. Braidwood, F. Jagger, R. Wells, E. Gray

J18 Coxed Four

Gold 

 

2012

A. Janes, R. Wells, J. Cho, A. Stephenson

U23 Coxless Four

 

Gold 

2012

A. Janes

U23 Single Scull

Gold

Gold 

 

MUNICH JUNIOR INTERNATIONAL REGATTA, GERMANY

YEAR

         NAME

NATION

                CREW

Day 1

Day 2

2004

K. Stiller

Great Britain

Double Scull

7th

4th

2005

K. Stiller

Great Britain

Double Scull

4th


2005

K. Stiller

Great Britain

Single Scull


5th

2006

R. MacLeod

Great Britain

Coxless Four

16th


2006

R. MacLeod

Great Britain

Coxless pair


6th

2006

R. MacLeod

Great Britain

Quad Scull


12th

2007

R. MacLeod

Great Britain

Coxless Four


4th

2011

A. Janes 

Great Britain 

Junior 8+ 

2nd 

 

2011

A. Janes 

Great Britain

Coxless Four 

 

1st