Our staff

Head Master

Mr L WINKLEY MA (Lady Margaret Hall, Oxford); MEd (Open)

Senior Deputy Head

Dr A J DUNN MA (St Andrews); DPhil (Oxon)

Deputy Head

Mrs J R WRIGHT BA Hons (Warwick)

Academic Deputy

Mr D H GILLIES, BA Hons (Sydney); MSc (Oxford)

Co-Curricular Deputy

Mr C W HALL MA (Leeds Metropolitan)

Director of Staff Development

Mr M C LAWRENCE MA (Selwyn College, Cambridge)

Bursar

Mr R M SCHOFIELD BA (Hons) (Newcastle); FCA

Director of External Relations

Miss H HAMILTON MA Hons (Dundee) ACIM

Senior Chaplain

The Revd Mr D A JONES MTheol (St Andrews)

Mrs L M M ANDERSON MA (Edinburgh)
Mr L W BATEMAN MA (Oxon); CPE (Westminster)
Mrs H BATTERSBY BA (Glasgow School of Art)
Mr H BATTERSBY BSc (York)
Mr C D BEMBRIDGE BTh (Oxon)
Mrs C P BENNETT MA (Cantab)
Mrs P BOLLANDS BA (Manchester) PGDip (LSE) MBA (Open) MCIPD
Mr H P BOWDEN MA (Cambridge)
Mrs E BROUGH BSc (Leeds)
Mrs J R CALVERT BSc (Nottingham Trent)
Mrs L CHAPMAN MA (Oxon)
Mr P J COOPER BSc (Sheffield Hallam) 
Miss L R CRAWLEY BA (Newcastle)
Mr J DARMODY BA (University of Northumberland)
Mr M J DUFFY BA (Stirling)
Mr M A EDWARDS MA(Ed) (Durham); BSc (Durham); MInst
Mr B D FULLER BA (Durham)
Mrs D GILLIES MA (Glasgow)
Mr M J GRANT BA (Manchester Polytechnic)
Mrs M GREEN Cert Ed (York St John)
Mrs E GREENHALGH BSc (Nottingham)
Mr S J GWILLIAM BA (Durham)
Mr M HALL BSc (Edinburgh)
Mrs S HALL BSc, MSc (Newcastle)
Mrs C R HEMPSALL MA (Cantab)
Mrs J M HOUGHTON BA (Bath)
Mrs A M HUTCHINSON BEd (Liverpool) 
Mr M W JOHNSTON BA (Newcastle)
Miss R H JONES MA (Cambridge)
Mrs J F KINREAD BSc (Manchester)
Mrs J D LAWRENCE BA (Warwick); MA (York St John)
Miss H K LINDLEY BA (Leeds)
Mrs D LÓPEZ CAP (University of Córdoba, Spain)
Mrs J LUNARDI MA (Durham)
Mrs E K MALLARD BA (Reading) (maternity leave)
Mr E G MALLARD BSc (Sheffield)
Mr N A MATKIN BSc (Leeds)
Miss A MATTS MA (Edinburgh)
Mrs S E MCKIE BSc (Leeds)
Mrs L L MIDDLETON MMath (Durham)
Mrs J MILES-KINGSTON BA (Sheffield); Barrister (ICSL)
Mr C MILLER BA (Royal Holloway)
Mr D K MORRIS BSc (Liverpool)  
Mr E H T NOY SCOTT BA (Bristol)
Mr A M PARR MSci (Nottingham); MSc (Leeds)
Miss L PEARSON BA (Victoria University, Wellington)
Mrs L PICKLES BA (York)
Mrs A F ROBINSON BA (Nottingham)
Mr D ROBINSON BA (Durham)
Mr N F ROHLFING BSc (Warwick)
Mr R SHREAD BTech (Bradford; MSc York)
Mr G H SMITH BSc (Loughborough)
Mr R SNELLING BA (King’s College, London)
Mr D J SPENCER BSc (Leeds)
Mr P J STEPHEN BEd (Durham)
Mrs A TOOBY-SMITH BSc (Aberystwyth)
Mr R J P TREVETT BA MA (York)
Miss E C ULLSTEIN BSc (Brunel)
Mr H VANN BA (Cantab)
Mr R WALLACE BSc (Surrey)
Mme V WELLER Degree (Toulouse) FHETC
Mr B D WHITE BA (Manchester Metropolitan)
Mr J P WHITEHOUSE BEd (Nottingham Trent)
Mrs J D WILLIAMS BEd (Brighton)

Director of Music

Mr P MILES-KINGSTON BA (Durham); MA (Res); LRSM

Assistant Director of Music

Mr K WRIGHT BMus FRCO (Edinburgh)

Head of Instrumental Music

Dr I HARRISON BA (Hull); MMus; PhD (Huddersfield); LRSM

Instrumental Teachers

Flute Della Blood GMus PGDip RNCM
Oboe Jane Wright LRAM
Clarinet/Saxophone Tim Bayley BA
Emily Ferguson BMus
Iain Harrison BA MMus PhD
Bassoon Isabel Gamov  Dip TCL LGSMD
Cello Julia Brewer BA (York)
Trumpet Charles Brewer BA PGDip RNCM
Trombone and Tuba Anna Marshall MA BA PGDip RNCM
Horn Peter Widgery BA (Oxon); Dip NCOS (Goldsmiths College, London)
Piano Kathryn Coombes BMus LTCL LRAM
Polly Sharpe MA MMus
Cynthia Wood BA (Open); MA (Westminster); MA (Sheffield) ALCM LRAM LGSM
Andrew Wright BMus LRAM
Percussion Isaac Heywood
Samuel Hobbs
Electric/Bass Guitar Tristan Fitzmaurice BA (Sheffield); LLCM(TD) 
Paul Judge MA (Wadham College, Oxford)
Singing Judith Cunnold BA Mus
Paul Gameson BA MAMus PhD
Wendy Goodson LTCL
Classical Guitar Robert Britton BA (Leeds)
Harp Rachel Dent BMus
Violin/Viola Ralph Dawson GGSM (Guildhall School of Music and Drama); DipNCOS (Goldsmith’s College) 
Nicola Rainger  MA (Oxford); ARCM
Recorder Ian Hoggart BA (York); MA (York)
Organ/Piano David Pipe BA MMus FRCO LRAM
Keith Wright BMus FRCO
Double Bass Shelagh Revell MHS (Washington); ARCM
Bagpipe Cameron Edgar

 

Director of Sport

Mr S J WILLIAMS BEd (Brighton)

Head of Girls’ Games and PE

Mrs H BARNARD BA (North Staffordshire)

Head of Boys’ Tennis Mr R G SHREAD BTech (Bradford); MSc (York)
Sports Graduate Mr T ATKINS
Sports Graduate Ms S WILSON
Sports Graduate Mr D LEGG 

Director of Rowing

Dr J MacLEOD MA, MB, BChir, DRCOG MRCGP
Boat House Manager Mr I M DOYLE BA (Ripon and York St John) 

Head Master’s PA Ms J WARNER BA, MA
School Office Manager Ms C CRAWFORD
Receptionist/Assistant School Secretary Mrs L CARTER
Academic Administrator Mrs T MAHONEY
Office and Staffing Administrator Mrs S A SLEIGH BSc (Loughborough)
Admissions Officer Mrs G DANIELLS
Marketing Officer Mr J R BOOTH BA (York)
Alumni and Development Officer Mrs S JENKS
Lettings Officer Mrs R A LEE-BURSNALL BA (Sheffield Hallam)
Head of Library and Research Ms H A WONG BA (Hull); MSC (Robert Gordon)
Head of Digital Strategy Mr M CHRISTIAN
IT Manager Mr A W GILL
IT Systems Manager Mr A D ROBINSON
IT Technician Mr S PRICE
Art Technician/Assistant Gallery Curator Mrs L DARMODY
Design and Technology Technician Mr B QUALTER
Science Technician (Biology) Mr T GANT BSc (Leeds)
Science Technician (Chemistry) Mr B GILL
Science Technician (Chemistry) Mrs C DICKENS BSc PhD (Newcastle)
Science Technician (Physics) Mr M I ROBINSON BSc (Bath)
Bursar's PA Miss S BIRCH
Finance Manager Mrs R JOHNSON ACA; BA (Liverpool)
Senior Accounts Clerk Mrs P L HOBBS
Payroll Administrator Mrs M JOHNSON
Staff and Recruitment Advisor Mr P HEWITT BA (Lincoln) FCIPD
Music Secretary Mrs J APPLEBY BA (Leeds)
Catering Manager Mr K STIMPSON
Estates Manager Mr G ROBERTS BA (OU); MBA (Leeds)
Head of Grounds Mr S M BONNER
Head of Maintenance Mr R O BLANCHARD
Health and Safety Officer Mrs J ILLINGWORTH CMIOSH
Head of Housekeeping Mr C ALDER
Facilities Supervisor Mr S HOWARTH
Laundry Manager Mrs L HOLDSWORTH

Medical Centre

School Medical Officer Dr REBECCA FIELD MBBS MRCGP DRCOG
Senior Sister Mrs I BEVAN SRN RGN
Sister Mrs G RAVEN RGN; MPhil (Glasgow)